Jazyky a výuka angličtiny za „totáče“

Jazyky a výuka angličtiny za „totáče“

     Spousta z nás má celoživotní sen, a tím je naučit se cizí jazyk, třeba anglický jazyk, hovorově angličtinu. Převážná většina si neklade v tomhle směru vysoké cíle, nemusí být zrovna rodilými mluvčími, (i když i takoví se mezi námi najdou),  stačí jim, že se v cizí zemi domluví.  

Jak to všechno začalo

V době mé školní docházky, bylo možno se tento jazyk učit teprve na středních školách, což byl zřejmě kámen úrazu, proč jsem dodnes jazyk nezvládla. Středoškolští profesoři byli přesvědčeni o tom, že pro váš život je předmět, který vyučují zrovna oni naprosto nezbytný. A tak docházelo namísto k výuce, k memorování mnohdy zbytečných dat.

vlajky USA, SSR výúka angličtiny za totáče

Kolik času věnovat anglickému jazyku?

Nároky na studenty byly vysoké. V dějepise byla studentova paměť zatěžována historickými daty, v češtině se kladl důraz na data narození našich i světových spisovatelů, na místa kde se narodili, na větný rozbor, gramatiku, apod. A to už se nebavíme o matematice , rovnicích, zlomcích, odmocninách, geometrii , fyzice, chemii, apod. Některé tyto vědomosti, jsem profesně ve svém životě využívala opravdu sporadicky. jiné potřebuji dodnes. Možná, jak se říká, méně je někdy více. Jenže na angličtinu pak zbývalo velmi málo času.

Potřebnost angličtiny v ČSSR

A upřímně, kolik z nás v té době počítalo s prací v diplomatických službách, s kariérou celosvětově uznávaného vědce, lékaře, inženýra, překladatele, učitele, apod., kde by znalost anglického jazyka byla bezpodmínečně nutná? JAno a vycestovat jste mohli také jenom do zemí východního bloku a tam se anglicky nemluvilo. Na západ pouze výjimečně. K tomu jste potřebovali pas s výjezdní doložkou, kde bylo uvedeno do jaké země a za jakým účelem jedete , do kdy tam budete a především, jste museli získat devizový příslib. Tuto anabázi dokázali s úspěchem absolvovat jen někteří z nás, lidé jen s velmi dobrými nervy. Tak jsem si řekla a proč se vlastně trápit s Angličtinou, no ne? :)

pozitivní paní, výuka angličtiny za totáče

A jak to bylo s jazykem ruským?

Na školách všech stupňů byl v době socialismu preferován jazyk ruský. Ruština se stala jediným povinně vyučovaným jazykem na základních a středních školách. Na střední škole se pak z ruštiny maturovalo. Bylo to dáno politickou orientací České republiky, kde po dobu 40 let vládla národní fronta pod vedením KSČ. A ta podléhala dozoru našeho velkého bratra (vedení z Moskvy). Kultura byla přeorientována na východ a v tomto duchu si pamatuji, že se razila hesla, „Se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak, Sovětský svaz náš vzor.“ Tato cesta byl zcestná, jak se později ukázalo. Teprve Sametová revoluce v r. 1989 a rozpad Svazu sovětských socialistických republik v r. 1991 způsobil v kulturní oblasti, zánik této orientace. Přinesl svobodu slova a demokracii.

notebook, výuka angličtiny za totáče

Dnešní studium jazyka

    Anglický jazyk se kdysi dalo studovat soukromě na placených školách, nebo individuálně s domácím učitelem. Dnes se situace změnila natolik, že se s výukou cizího jazyka, hlavně angličtiny začíná v mateřských školách. Na základních školách je dokonce povinná výuka dvou cizích jazyků. A tak my, co jsme studovali v době socialismu, máme co dohánět. K tomuto účelu slouží spousta placených jazykových kurzů, škol, agentur, které Vám zprostředkují za úplatu studijní pobyt přímo v Anglii, nebo Americe, množství internetových aplikací,  které jsou k dispozici jak na počítači tak v mobilu. Stačí si jen vybrat.

hošík na kole, výuka angličtiny za totáče